Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - vreau sa plec cat mai repede, fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - vreau sa plec cat mai repede, fara preaviz

Va salut,

mi-am mai prezentat cu ceva timp in urma problemele cu angajatorul - le puteti citi mai jos.

Intre timp am castigat prin concurs un alt post, mult mai bun din toate punctele de vedere, si as vrea sa "scap" cat mai repede de actualul angajator - pana la 1 august mai exact. #-o

Pe fondul unei sesizari la ITM, pot sa inchei C.I.M. ? Daca nu, exista alta metoda ?
Sunt obligat sa stau 15 zile in preaviz ?

Situatia e chiar comica... Ma invart de 2 zile sa imi depun demisia si nu am la cine - "sefu" e plecat in concediu, la fel si secretara.Resurse umane nu avem.

Iata neregulile pe care le-am constatat:
- sunt platit la negru - am 540 de lei pe cartea de munca, restul pana la 1000 de lei ii primesc la negru.
- lucrez sambata si duminica si mi se ofera zilele de luni si miercuri liber, in conditiile in care contractul de munca prevede program de luni pana vineri.
- contractul de munca prevede o fisa a postului care fie nu mi-a fost inmanata, fie nu exista.
- in zilele libere sau dupa program fac ore suplimentare care nu sunt pontate..
- fac ore de noapte care nu sunt pontate sau recuperate
- nu exista un regulament de ordine interioara, dar angajatorul a incercat sa ma penalizeze 10% din salariu timp de o luna, pe motiv disciplinar. I-am cerut copie dupa decizia ce mi-a fost adusa la cunostinta, dupa verdictul comisiei de disciplina (care n-a existat) si s-a razgandit.
- turele mele sunt conform nevoilor angajatorului, si pot dura si 14 ore. Ele nu sunt "definite" - nu am o ora de inceput si una de sfarsit. De asemenea, nu avem o condica si nu primim un fluturas de salariu.

Astept cu interes raspunsurile voastre!
Potrivit art. 79 alin.8 salariatul poate demisiona fara preaviza daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile stipulate in contractul de munca, Daca cele relalate de dv. ar reprezenta obligatii asumate contractul de munca ati putea face acest lucru, In rest termenul de preaviz este obligatoriu numai ca angajatorul poate renunta la beneficiul lui. De ce nu discutati cu angajatorul pentru o incvetare prin acordul partilor?
Puteti sa va dati demisia fara preaviz in cazul in care nu v-au fost platite drepturile salariale. Cum dvs nu semnati statul de plata pentru incasarea salariului puteti sa va prezentati demisia fara probleme! Angajatorul va intelege!B-)
Daca angajatorul nu dorste sa va inceteze CIM fara preaviz, puteti sa plecati pur si simplu, caz in care va desface disciplinar CIM-ul.
Dar efectul acestei concedieri disciplinare va fi limitat daca ii expuneti din timp problema viitorului angajator, pentru a intelege motivatiile si cauzele acestei aparente abateri disciplinare.
79 (7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

Ar fi de preferat pentru angajator sa va acorde demisia la zi.

Angi F.
Buna ziua!
Demisia se poate face si fara preaviz de 15 zile,printr-o cerere scrisa in care sa specificati ca doriti"lichidare la zi incepand cu data de...." .
Penalizarile din salar nu le poate face,dacat daca are la baza justificarea concreta a abaterilor,care se sanctioneaza in primul rand conform Regulament ordine interna .Penalizarile la salar nu se fac imediat,decat daca exista pagube materiale concrete .Pentru alte abateri inainte de toate se da un avertisment verbal,apoi in scris si apoi se trece la penalizarea efectiva la salar.
Orele suplimentare se ponteaza si se platesc ca atare.Daca aveti dovada ca angajatorul nu si-a respectat obligatiile contractuale si a abuzat de dvs ca si angajat puteti sa mergeti sa faceti o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca de pe raza judetului in care se afla angajatorul si prezentati documente sau fapte concrete pentru a ceea ce va facut angajatorul .Fiti convins ca vi se va rezolva cauza!
Angajatorul a incalcat multe dispozitii ale Codului muncii,asadar nu numai la ITM ii puteti face probleme,ci si in instanta,daca doriti sa faceti acest lucru,apelati la un avocat!
Ideal ar fi sa aveti o discutie cu angajatorul si sa rezolvati problema pe cale amiabila.
Daca e necesar sa mergeti la noul loc de munca,o puteti face,dar aveti grija ca sa aveti o cerere scrsa de demisie ,dovezi ca nu s -a putut lua legatura cu cineva autorizat din firma care sa semneze lichidarea.
Lelia Ionescu, Contabil